Naruči Priručnik do 21. prosinca i na vrata ti stiže prije Badnjaka!
Nova poglavlja i broj stranica:
Drugo izdanje Priručnika za preživljavanje donosi brojne novosti, a najveća među njima je da smo u njegov sadržaj dodali 7 novih poglavlja i tako mu broj stranica povećali sa 160 na 248.
Iako svjesni da smo u prvom izdanju kroz 20 poglavlja i svoje životne priče obradili brojne društveno- političke probleme, novo vrijeme, događaji i opasni trendovi inspirirali su nas da u drugo izdanje Priručnika dodamo 7 novih poglavlja o femicidu, hustle kulturi, ženinoj svrsi, nezdravim partnerskim odnosima, toksičnoj muškosti, važnosti feminizma bez obzira na spol i rodni identitet te načinu na koji možemo podržati pripadnike LGBTIQ+ zajednice i kako s njima (ne) govoriti o njihovoj seksualnosti. Ona se savršeno uklapaju u sve što smo dosad napisali i kroz naša iskrena i ogoljena svjedočanstva educiraju, pozivaju na akciju, motiviraju i šalju utjehu i nadu svima koji će ih pročitati.
Tehnička poboljšanja:
Drugo izdanje tehnički smo poboljšali i poslušali sve vaše savjete i kritike. Priručnik je tiskan na novom i kvalitetnijem papiru ARCTIC VOLUME WHITE na kojemu se tiskaju knjige dizajnerskog sadržaja jer smo htjeli dobiti veću kvalitetu tiska fotografija koje prate svako poglavlje te ugodniji osjećaj kod čitanja zbog glatkoće i voluminoznosti papira. Uredili smo i naslovnicu knjige, stavili novi mat tvrdi uvez, promijenili font, a same fotografije sada igraju veću ulogu nego u prvom izdanju jer jer su otisnute preko cijele stranice, odnosno dvolisnice. Isto tako, zbog posebnog ARCTIC VOLUME WHITE papira fotografije i poruke na njima vidljivije su i jasnije.
Humanitarni karakter:
Zašto je Priručnik humanitarnog karaktera i kome će točno otići donirani novac?
U zadnjih nekoliko mjeseci svjedočimo alarmantnoj brutalizaciji nasilja nad ženama, tužnim statistikama femicida, porastu obiteljskog i partnerskog nasilja, ali znamo i kako u Hrvatskoj nedostaje mjesta u skloništima za žene žrtve nasilja (i njihovu djecu) te kako ta ista skloništa često ovise o donacijama i europskim projektima.
Iz tog razloga odlučili smo 1 € od svake prodane knjige donirati Autonomnoj ženskoj kući Zagreb – Skloništu i Savjetovalištu za žene (i njihovu djecu) koje su preživjele rodno uvjetovano nasilje.
Što radi Sklonište Autonomne ženske kuće Zagreb?
U skloništu AŽKZ ženama i njihovoj djeci besplatno se pružaju sljedeće usluge: osnaživanje, siguran smještaj na tajnoj adresi, direktna pomoć kroz individualni i grupni rad, psihosocijalna podrška, po potrebi besplatna psihološka terapija, besplatno pravno savjetovanje i zastupanje na sudovima što uključuje i zastupanje nakon izlaska iz skloništa, sve do pravomoćnosti presuda. Smještaj u skloništu je za žene i njihovu djecu besplatan, kao i nabava prehrambenih namirnica i higijenskih potrepština, te besplatna nabavka potrebnih lijekova koji se izdaju bez recepta. Rad u skloništu uključuje i posredovanje između žena i institucija (socijalnih, policijskih,zdravstvenih, odgojno-obrazovnih, pravosudnih i drugih) u svrhu pomoći pri ostvarivanju njihovih zakonima zagarantiranih prava.
Žene i njihova djeca borave u skloništu godinu i pol dana, a u posljednjih 5 godina u skloništu je boravilo 128 žena i njihove djece. Za žene koje su izašle iz skloništa i nadalje redovito provode aktivnosti usmjerene na jačanje kapaciteta i osnaživanje za samostalan život bez nasilja.
Što radi Savjetovalište Autonomne ženske kuće Zagreb?
Ženama se u savjetovalištu AŽKZ-a putem besplatnog telefonskog broja 0800 55 44, radnim danom od 10 do 17 sati, pruža telefonsko savjetovanje, psihološko i pravno savjetovanje. Pozivi su besplatni, razgovori anonimni i povjerljivi, a ženama je zagarantirana zaštita privatnosti. Odvjetnički tim AŽKZ-a ženama besplatno i stručno piše pravne podneske svih vrsta (npr. tužbe, žalbe, požurnice).
U prosjeku savjetodavni telefon nazove od 10 do 15 žena dnevno, godišnje dakle oko 2000 žena. Tijekom 33 godine rada pružili su izravnu podršku i pomoć za više od 54 000 žena i njihove djece.
Samo 2 % žena koje su izašle iz skloništa AŽKZ-a vrati se zlostavljaču, dok je u drugim skloništima taj postotak puno viši, često viši i od 50 %.
Zaista je priručnik za preživljavanje. U puno stvari sam se pronašla. Puno toga mi je došlo kao rješenje. Hvala vam na ovoj knjizi. Nemam riječi stvarno...oborila me s nogu!
Kontroverzno i uznemirujuće, a istovremeno utješno i puno nade. Jedina knjiga koju sam pročitala u 2-3 dana. Progutala, reklo bi se. Kad mi starije dijete krene u osnovnu školu, pubertet ili kad ću već procijeniti da je spreman za neke od ovih tema, zasigurno će čitati "Priručnik za preživljavanje" Grofa Darkule. Čestitam na ovom postignuću i hvala što govorite o gorućim temama o kojim se šuti u ovoj državi.
Knjiga je odlična. Jako mi je drago da ste se upustili u to. Mislim da knjiga može pomoći ogromnom broju mladih.